Windykacja

Windykacja (z łac. vindicatio) oznacza dochodzenie swoich rzeczy lub zapłaty w poszanowaniu przepisów prawa. Windykacja funkcjonowała juz w Starożytności, jako sposób na odzyskanie swoich należności od osoby, która w ustalonym terminie lub w ustalonej wysokości nie zwróciła zobowiązania.

Windykacja ma zastosowanie w sytuacjach, gdy osoba lub przedsiębiorstwo nie wywiązują się ze zwrotu należności, termin został podzielony na dwa rodzaje windykacji:

  • Windykacja polubowna (miękka), dotycząca sytuacji, gdy wierzyciel w sposób formalny zawiadamia dłużnika o nieuregulowanym zobowiązaniu, z reguły poprzez zawiadomienie, przypomnienie o dokonaniu spłaty, przypomnienie z uwzględnieniem kwoty odsetek lub w dalszych etapach przekazanie „długu” kancelarii windykacyjnej, opublikowanie danych dłużnika w BIG lub skorzystanie z giełdy długów.
  • Windykacja sądowa, stosowana w  sytuacjach, gdy windykacja polubowna nie przynosi efektów, przeprowadzana jest z reguły na zasadzie postępowania uproszczonego, co ogranicza koszty sądowe. Każdy podmiot może zwrócić się do sądu o wszczęcie postępowania windykacyjnego, gdy metody polubowne zawiodły.

Podczas prowadzenia postępowania windykacyjnego, pobierane są opłaty, które są bezzwrotną „inwestycją”. Aby zwiększyć szanse na odzyskanie swojej należności, należy rozpocząć procedurę windykacji możliwie jak najszybciej, gdyż podczas trzech miesięcy od zaistnienia okoliczności, szanse na wyegzekwowanie jej są największe.

Aby nie musieć korzystać z procedur windykacyjnych, warto pilnować terminowości spłaty zobowiązań, a wszystkie zawierane umowy dokładnie czytać, nawet jeżeli są wyposażone w zdania, napisane małym druczkiem, a może wtedy przede wszystkim. Bardzo istotne jest, aby przestrzegać osoby starsze przed oszustami, pukającymi do drzwi, wykorzystujący łatwowierność starszych. Gdy osoba starsza padnie ofiarą oszustwa, na podstawie którego zostanie wdrożona procedura windykacyjna, może nie mieć świadomości powagi sytuacji i zbagatelizować,a wtedy dług zacznie zwiększać się w zawrotnym tempie.