Otarty przez narty? Zobacz jak uniknąć wypadków podczas pobyty na stoku.

Jesteś za stara!!

Nigdy nie jest za późno aby nauczyć się jazdy na nartach, co ja mówię… nigdy nie jest za późno aby nauczyć się jakiegokolwiek sportu. Tylko jak jeździć, żeby nie zrobić sobie krzywdy i nie być zagrożeniem dla innych? Wybór należy do was. Czy pójdziecie na żywioł, wskoczycie w narty i ruszycie przed siebie, ryzykując własne zdrowie lub życie..Czy wynajmiecie zawodowego  instruktora. Ta druga opcja wydaje się odpowiednia, ale nie każdego stać na prywatne lekcje, a nie chce wylądować w szpitalu ze złamaną nogą czy ręką. Dla tych osób mamy instrukcję jak poprawnie poruszać się na stokach. ,

Górka na podwórku czy Mount Everest?

Jeżeli chodzi o miejsce, w którym zaczynasz naukę, nie ryzykuj  na początku lepiej wybrać łagodny stok. Dopiero gdy będziesz pewien/na swoich sił, możesz podnieść sobie poprzeczkę. Czas na branie udziału w zawodach w jeździe,jeszcze nadejdzie.

Jak dobrać narty?

Długość nart powinna być dobierana indywidualnie. Mają na to wpływ wzrost oraz waga używającego, narty powinny być krótsze od korpusu narciarza  o 10-15 cm. Dla początkujących jednak zaleca się wypożyczenie nart. W tedy jesteśmy pewni, że nic nam się nie stanie, bo są to narty krótsze i miękkie. Duże znaczenie ma też płeć, inaczej dobiera się wagę nart dla kobiet i inaczej dla mężczyzn.

Do rzeczy

Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy, nie możemy zapomnieć o rozgrzewce. Nie musi być długa, ale nie krótsza niż 5-10 minut

Przykładowa rozgrzewka

  •  lekki trucht minuta/dwie
  • krążenie stawów nadgarstkowych (30 sekund każdy nadgarstek)
  • krążenie stawów łokciowych (30 sekund każdy łokieć)
  • krążenie stawów kolanowych (45 sekund każde kolano)
  • krążenie stawów kostkowych (45 sekund każda kostka)
  • skłony minuta

Zapięcie nart i pozycja

Naukę zaczynamy od odpowiedniej pozycji i rozstawu sprzętu. Narty ustawiamy do się równolegle, czubek stopy wkładamy w górne zapięcie, a piętę w dolne zapięcie. Dłońmi chwytamy kijki, wsadzając ręce w paski przytwierdzone do rączki. Kijki trzymamy za sobą, uginamy kolana i pochylamy się do przodku. Taką postawę utrzymujemy do końca jazdy.

Stosuje się dwie metody jazdy

Pierwsza- polega na odpychaniu się kijami trzymając narty cały czas równolegle. Najważniejsze jest żeby kije wbijać za sobą pod kątem do podłoża nie z przodu.

Druga- polega na wysuwaniu raz jednej, raz drugiej narty do przodu, z jednoczesnym pomaganiem sobie kijkami.

 

Obrót

Stykamy ze sobą pięty lub czubki nart. Należy utrzymywać taki sam kąt między nimi. Jeżeli stoimy na górce, narty powinny być złączone końcami w dół stoku. Stojąc bokiem do stoku ustawiamy narty równolegle.

Hamowanie

Czubki nart łączymy, a ich końce zostawiamy w jak największym rozwarciu. Im większy kąt rozwarty tym mocniejszy opór stawiają narty i łatwo można zwolnić lub całkiem wyhamować.

Upadek

Kiedy wiemy, że będziemy upadać, trzeba jak najszybciej obniżyć środek ciężkości poprzez ugięcie kolan. Odchylamy się do tyłu i staramy się upaść na bok, wysuwając nogi do przodu

 

Wstawanie

Żeby wstać z nart, należy ułożyć je równolegle do stoku. Łączymy kije i wbijamy je obok siebie. Opieramy na kijkach i wspinając się po nich, wracamy do pozycji stojącej.