Logistyka i magazynowanie

W procesach logistycznych coraz większą rolę przykłada się do minimalizacji kosztów składowania, która czyni magazynowanie bardziej opłacalnym. Nowoczesne koncepcje, takie jak Just in Time zakładają iż najefektywniejszym rozwiązaniem jest dostarczenie wymaganego przez zgłaszającego zapotrzebowanie produktu, materiału bądź usługi dokładnie we właściwym czasie.

Inne metody służące optymalizowaniu kosztów magazynowych opierają się na wyliczeniu szeregu różnych wartości, takich jak optymalny poziom dostawy, minimalny poziom zapasów etc. Dzięki nim wielkie przedsiębiorstwa logistyczne, zarządzające hurtowniami w których odbywa się magazynowanie różnorodnych towarów, są w stanie utrzymać płynność przepływu materiałów i produktów, dzięki czemu zostaje utrzymane w ruchu funkcjonowanie łańcuchów dostaw. Łańcuchy dostaw są podstawą współczesnego systemu dystrybucji towarów. Obejmują one wszelkie operacje związane z przekształceniami pierwotnych surowców w produkt ostateczny, oraz czynności polegające na przemieszczaniu kolejnych stadiów wyrobu pomiędzy poszczególnymi ogniwami łańcucha dostaw. Współczesne magazynowanie nie ogranicza się jedynie do składowania dóbr. W wyniku postępującego poziomu technologicznego naszej cywilizacji jesteśmy również w stanie gromadzić energię oraz surowce energetyczne. Dzięki najnowszej generacji bateriom i akumulatorom energia zbierana przez panele słoneczne może być składowana przez określony czas i wykorzystana w dogodnym momencie.

Należy wspomnieć także o wielkich podziemnych zbiornikach w których odbywa się magazynowanie gazu ziemnego, w ilości mogącej zaspokoić zapotrzebowanie całego kraju na ten surowiec przez okres ponad 30 dni. Jest to szczególnie ważne w bieżącym, pełnym napięć okresie niepokojów międzynarodowych, gdzie całkowite uzależnienie w dostawach gazu od jednego dostawcy jakim jest Federacja Rosyjska wpływa negatywnie na poziom bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, a także wszystkich krajów zrzeszonych w ramach Unii Europejskiej.