AW Polska: Przesyłki zagraniczne: rodzaje i główne kierunki

Przesyłki zagraniczne
Przesyłki zagraniczne to temat bardzo rozległy, ponieważ każdy kraj charakteryzuje się własną sytuacją prawną, specyficzną także dla danego regionu. I tak Europa, mimo iż rozdrobniona na wiele państw, wyróżnia się na tle innych kontynentów stosunkowo uporządkowaną strukturą jeżeli chodzi o siatkę przesyłek międzynarodowych. Stabilne, mądrze opracowane umowy wielostronne sprzyjają szybkiemu i sprawnemu poruszaniu się naszych paczek. Przesyłki zagraniczne na innych kontynentach to już całkiem inna sprawa – bardzo ważne jest odpowiednie zbadanie realiów towarzyszących konkretnemu państwu, ponieważ może się okazać, że niektóre typy towarów obłożone są drakońskimi cłami!

Główne kierunki
Główne trasy, jakimi wędrują przesyłki zagraniczne to przede wszystkim te wewnątrz-europejskie. W ostatnich latach wzrosła także liczba zakupów sprowadzanych drogą lotniczą Chin. Niskie ceny połączone z wysokim poziomem obsługi klienta przekonują coraz większe rzesze Europejczyków do prowadzenia interesów z Państwem Środka. Zarówno przesyłki między krajami Europy, jak i te z Chin do Europy, swoją drogę odbywają za pomocą samolotów. Niezwykła oszczędność czasu w porównaniu z drogą lądową i morską sprawia, że to właśnie ten sposób wiedzie zdecydowany prym. Warte odnotowania są też regularne i znane od lat stosunki przesyłowe pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Europą. Są to głównie przesyłki zagraniczne przesyłane od emigrantów do swych rodzin przebywających w ojczyznach.

Kurierzy czy poczta?
Każdy z tych sposobów posiada swoje wady oraz zalety. Poczty narodowe oferują zazwyczaj najbardziej konkurencyjne stawki, zapewniając przy tym często numery śledzenia, tak zwane trackingi. Należy wystrzegać się przesyłek nierejestrowanych, głównego głosu przeciwko przesyłkom pocztowym. W przypadku jakiegokolwiek problemu zostaniemy bez przesyłki i bez prawa do reklamacji! Firmy kurierskie zawsze oferują możliwość śledzenia oraz reklamacji. Możliwe jest także skorzystanie z pośredników, tak zwanego forwardingu.