Co to jest ginekomastia?

Jak rozpoznać jej objawy? Jakie są przyczyny tej nieprzyjemnej przypadłości? Jak leczyć ginekomastię?

Karol od zawsze był puszysty. Tak mówiła na niego z czułością babcia. Siostra i rodzice byli również słusznej postury, więc Karol nie czuł, że się wyróżnia na tle rodziny.

Pierwsze problemy zaczęły się w szkole.

Dzieci bywają okrutne i na takich właśnie rówieśników trafił Karol.

Okres edukacji wczesnoszkolnej Karol wspomina jako jedno pasmo cierpień. Dzieci wyśmiewały jego tuszę, sposób chodzenia i brak sprawności.

Okres dojrzewania nie przyniósł poprawy. Karol czuł się gorszy od swoich kolegów, mniej atrakcyjny i nie marzył nawet, że mógłby mieć dziewczynę.

Przełomu w życiu Karola dokonał nowy nauczyciel wf. Zwrócił bowiem uwagę na wycofanego chłopca i po kilku lekcjach obserwacji, wziął go na poważną rozmowę. Opowiedział jak ważny jest zdrowy styl życia, zbilansowana dieta i uprawianie sportu.

Wysłuchał zwierzeń Karola i zaproponował pomoc. Rozpisał chłopcu dietę i przygotował zestaw ćwiczeń odpowiedni dla osoby otyłej.

Karol zmienił styl życia, rozpoczął mozolną podróż w stronę zdrowia i po niedługim czasie dieta połączona z wysiłkiem fizycznym przyniosła znaczący ubytek masy ciała.

Pomimo jednak iż Karol znacząco pozbył się tuszy, to przyczyną jego wstydu były w dalszym ciągu duże, wystające, prawie kobiece piersi. Nie pomagały ćwiczenia na siłowni i noszenie dwóch koszulek, by zakryć biust.

Karol cierpiał na ginekomastię.

 

Co to jest ginekomastia?

Ginekomastia to medyczne określenie przerostu gruczołu piersiowego u mężczyzn lub chłopców.

Może dotykać osoby płci męskiej w każdym praktycznie wieku. Już chłopcy w wieku niemowlęcym mogą mieć objawy ginekomastii, lecz najczęściej oznaki te znikają wraz z wiekiem.

Ginekomastia może objawić się na krótki czas u młodych chłopców w okresie dojrzewania, gdy burza hormonalna szaleje w organizmie młodego człowieka, ale po kilku miesiącach powinna ustąpić.

Problemem staje się, gdy tkliwe i duże sutki u panów przechodzą w stan permanentny.

Choroba cywilizacyjna czy braki w wiedzy?

Przyjmuje się, że blisko co trzeci mężczyzna w Polsce cierpi na ginekomastię. Polacy doganiają w tym niechlubnym wyścigu kraje wysokorozwinięte, gdyż otyłość jest jednym z dwóch głównych powodów występowania tej choroby.

Drugim powodem jest niewłaściwe lub beztroskie stosowanie lekarstw i suplementów na bazie hormonów. Tutaj niechlubny prym wiodą amatorzy sportów sylwetkowych i bywalcy siłowni. Niektóre preparaty poprawiające wyniki sportowe mogą dawać jako skutek uboczny przerost gruczołów piersiowych. A jedną z głównych przyczyn nowotworów jest zaburzenie hormonalne.

 

Z hormonami nie ma żartów…

Nie tylko wśród kobiet rak piersi zbiera co roku krwawe żniwa. I paradoksalnie, u pań sytuacja zdaje się poprawiać za mocą edukacji o konieczności badań przesiewowych, tak u panów rak piersi przeważnie w stu procentach jest śmiertelny, gdyż nikt tu głośno nie mówi o badaniach piersi. A takim właśnie powinni się poddawać mężczyźni o powiększonym biuście.

 

Jak leczyć ginekomastię?

Gdy dieta i ćwiczenia fizyczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy bezzwłocznie udać się na konsultację do lekarza. Ginekomastię leczy się operacyjnie.

Chirurg usuwa zbędny tłuszcz z klatki piersiowej i w ten sposób uniemożliwia rozwojowi choroby.

 

Chirurg w szpitalu czy chirurg plastyczny?

W przypadku niepokoju wyglądem własnych piersi, proponujemy panom rozważyć wizytę w klinice chirurgii plastycznej. Czemu?

W żadnym przypadku nie zamierzamy sugerować, że wizyta u lekarza chirurga przyjmującego w szpitalu jest błędem lub że lekarz taki nie ma kompetencji do wykonania zabiegu. Specjalista pracujący w szpitalu ma za zadanie przede wszystkim ratować życie. Sprawa kosmetyki i estetyki nie jest jego priorytetem.

Natomiast lekarz chirurg, który rozszerzył swoją specjalność o medycynę plastyczną, będzie się starał oprócz wykonania czysto chirurgicznej pracy, również pozostawić ciało pacjenta w jak najlepszej kondycji, najlepiej opisuje to poniższa strona www http://klinikagrzesiak.pl/zabiegi-dla-mezczyzn/ginekomastia-2/

 

Lekarze zatrudnieni w klinice plastycznej oferującej zabiegi ginekomastii usuwają podczas operacji nadmiar tłuszczu, modelują sylwetkę i przywracają ciału pacjenta męskie proporcje. Blizny są niewidoczne, a wygląd ogólny zaskakująco naturalny.

 

Wstydliwy i niebezpieczny problem

Ginekomastia oprócz niebezpieczeństwa choroby nowotworowej niesie ze sobą również szkodliwy aspekt psychologiczny, szczególnie dewastujący dla psychiki młodych mężczyzn. Chłopcy i młodzieńcy dotknięci ginekomastią wstydzą się swojego nienaturalnego ciała, nie chcą rozbierać na plaży czy basenie. Unikają szatni, gdzie trzeba zmienić strój, a w konsekwencji kolegów i znajomych. Mają trudności w grupie i popadają w depresję.

Dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę u dzieci na zdrowy, sportowy tryb życia, a gdy problem ginekomastii jednak się pojawi, udać do specjalisty i wykonać niezbędny zabieg.