Na pewno nie jedna osoba, której potrzebny jest prywatny detektyw zastanawiała się co tak na prawdę on może? Oczywiście wszystkie uprawnienia tego rodzaju osób opisane są w specjalnych przepisach, jednak czasami są po prostu one naginane.
Na jakiej podstawie działa prywatny detektyw?
Jego działanie oczywiście opiera się na zleceniu klienta, ale nie mogą wkraczać w pole zastrzeżone dla organów państwowych. Wśród tego rodzaju instytucji znajdują się służby specjalne, policja, prokuratura, wywiad skarbowy i wiele innych.
Poszukiwania zaginionych i wywiad skarbowy
Najczęściej prywatny detektyw zajmuje się sprawami prywatnymi oraz sprawami gospodarczymi. W tym zakresie ma największe możliwości działania, nie kolidujące z instytucjami państwowymi. Mogą oni sprawdzać wiarygodność kontrahentów, poszukiwać majątku, sprawdzać to gdzie znajdowała się konkretna osoba czy też weryfikować co się stało z poszukiwaną osobą. Jeśli chodzi o usługi dla firm to najczęściej usługi tego rodzaju dotyczą sprawdzaniu historii szkód czy to komunikacyjnych czy też innych. Chodzi o to czy nie nastąpiło wyłudzenie nienależnych świadczeń.
Licencja
Prywatny detektyw musi posiadać wpis do rejestru działalności detektywistycznych. Dodatkowym wymogiem tego rodzaju działalności jest posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. Kolejnym wymaganiem jest posiadanie ważnej licencji, która wystawiana jest przez komendantów wojewódzkich. W przypadku detektywów zagranicznych mogą oni pracować na naszym terytorium, jednak muszą zgłosić ten fakt w ministerstwie spraw zagranicznych. Aby otrzymać licencję trzeba posiadać pozytywną opinię komendanta powiatowego, mieć ukończone 21 lat, pełną zdolność do czynności prawnych oraz wykształcenie średnie.
Jak widać, aby zostać detektywem trzeba spełnić szereg wymogów formalnych i wcale nie jest to takie proste. Dodatkowo osoba wykonująca tego rodzaju usługi musi posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu prawa, użycia broni i wielu innych kwestii. Decydując się na usługi takiego specjalisty ma się więc pewność, że nie złamie on prawa.